פברואר 2011

חדשות מעולם העלייה הקליטה והתפוצות

פלטפורמות עמותות קליטה

מועצת ארגוני העולים                           חוזר 02.2011

סיכום שנת 2010 – העצמת התאחדויות העולים

 

בשנת 2010 מועצת ארגוני העולים שמה לה למטרה לחזק את צוותי המתנדבים ואת רכזי הקליטה בהתאחדויות העולים. מאות מתנדבים השתתפו במהלך כל השנה בהכשרות ובהדרכות אשר עסקו בנושאים כגון: ציפיותיהם של העולים והמתנדבים ואכזבותיהם, הכרת תוכניות מחשב לרישום ולמעקב אחר העולים, פיתוח שרותי הארגון בקבלת העולים, שיפור דרכי התקשורת עם העולה, כלים להעשרת הידע ואפשרויות הסיוע בתחום מערכת הבריאות הישראלית, כלים לתמיכה בעולה המזדקן בתהליך הסתגלותו לחברה הישראלית, כלים לסיוע לתלמיד העולה בהתאקלמות במערכת הבית ספרית, סיוע לעולים בצעדים הראשונים בחיפוש תעסוקה ועוד. 

 

המועצה קיימה מספר ימי עיון לרכזי הקליטה ולבכירי ההתאחדויות בנושאים: זכויות העולים בתעסוקה וחובותיהם, ביטוח לאומי, שירות צבאי ועוד. בנוסף, הושם דגש על מספר הדרכות בנושא גיוס משאבים לארגונים.

הפרויקט התקיים אודות לשיתוף פעולה עם הסוכנות היהודית

והמשרד לקליטת העלייה, אגף בכיר לקליטה בקהילה.

 

לחץ לאתר מועצת ארגוני העולים

 

בבית ביחד - אירוע הוקרה לעמיתי קליטה

הסוכנות היהודית מצדיעה למתנדביה!  ביום ראשון השניים בינואר קיימה הסוכנות היהודית ערב הוקרה מיוחד למתנדביה מכל רחבי הארץ. הערב נערך במרכז דוהל בשכונת התקווה בתל אביב. את הערב הנחתה הגב' ציפי פינקוס-הרט, מנהלת האגף לקליטה בקהילה בסוכנות היהודית והאחראית על הפעילות המשותפת עם ארגוני העולים. עם הנוכחים בערב נמנים שרת הקליטה, ח"כ סופה לנדבר, יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי,מנכ"ל המחלקה לעלייה ולקליטה,מר אלי כהן, יו"ר מועצת ארגוני העולים, מר מריו לב, מנהלי לשכות קליטה,סגני ראשי ערים הממונים על הקליטה, שותפים נוספים וכמובן, המתנדבים הרבים.

הטקס העלה על נס את חשיבותם של המתנדבים בקבלת העולה ובשילובו כאזרח בישראל. חלק אינטגרלי ומשמעותי בקליטת העלייה בארץ ממלאות התאחדויות העולים השונות. מריו לב, יו"ר מועצת ארגוני העולים, ציין כי "התאחדויות העולים ימשיכו לשתף פעולה עם הסוכנות היהודית ועם המשרד לקליטת עלייה בכל מה שקשור לעלייה וקליטה".

לאתר בבית ביחד

TELFED

סניפי הארגון TELFED,הפדרציה הציונית דרום אפריקה בישראל, ציינו את ט"ו בשבט באירועים מיוחדים: בבית שמש, ברעננה, בתל אביב ובמודיעין שתלו העולים עצים לרגל החג וערכו סדר ט"ו בשבט.

"למרות השריפה הנוראית בכרמל ישראל היא עדיין המדינה היחידה בעולם עם יותר עצים במאה ה-21 מאשר במאה ה-20. כל הכבוד לסניפי הארגון על תרומתם בחינוך לאהבת הארץ", אמר יו"ר הארגון, מייש איזקסמן. 

לאתר ארגון TELFED  

קצין ראשון לקהילת בני מנשה

 החודש מונה בצה"ל הקצין הראשון מקהילת בני המנשה.שלם גין, בן 20 , נולד במיזורם, מדינה בצפון מזרח הודו. ב-1995 עלה שלם יחד עם משפחתו לישראל וב-2009 התגייס לשירות בצה"ל.                        

על פי המסורת בני קהילה זו הינם צאצאים לשבט המנשה, מעשרת השבטים שגלו מארץ ישראל במאה ה-8 לפנה"ס.

שלם הוא אמנם חלוץ ראשון, אך הצלחתו מחזקת ואת תרומתם של בני הקהילה למדינת ישראל ומדגישה אותה.  כיום  ישנם עוד כ-7000 מקרבם הנמצאים בהודו ומבקשים לעלות לישראל.

 לחץ לקריאה נוספת

יום העיון השנתי של ארגון יוצאי מרכז אירופה

יום העיון השנתי של ארגון יוצאי מרכז אירופה בשיתוף עם המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית – המרכז למורשת היקים הוקדש השנה למערכות הרווחה של הארגון ולמורשת העזרה ההדדית שהנחילו עולי מרכז- אירופה לקהילתם ולמדינה כולה. יום העיון התקיים ביום ששי העשרה בדצמבר 2010 במרכז "נא לגעת" שביפו בהשתתפות שר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג והשופטת העליונה בדימוס דליה דורנר.

יום העיון, שבו נכחו 270 משתתפים מכל רחבי הארץ, ביקש לברר את שאלת חלקו של הארגון בחיזוק מערכות הרווחה והתמיכה במדינת ישראל של ימינו. שר הרווחה  ציין את תרומתם של עולי מרכז-אירופה ויוצאיה בעיצוב מערך הרווחה המקצועי במדינת ישראל. שופטת בית המשפט העליון בדימוס שהתגאתה בחינוך היקי שקיבלה, הדגישה את חלקם המשמעותי של עולי מרכז-אירופה בהקמת מערכות המשפט במדינת ישראל ובקביעת צביונן.

 

לחץ למידע נוסף

חילופי תפקידים בהתאחדות עולי אמריקה וקנדה - AACI

 

ב-25 בינואר ערך הארגון AACI אסיפה כללית, שבה השתתפו למעלה מ-150 חברים. בכנס ניתנו 4 אותות הכרה למתנדבים בולטים, אחד מכל איזור- ירושלים,חיפה, באר שבע ותל אביב. כמו כן נבחר ועד מנהל חדש ובראשו עומד אסה כהן.

 

משולחן ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות

חידוש העליה של בני הפלשמורה:

בחודש שעבר  נחתה בישראל קבוצה ראשונה של עולי הפלשמורה לשנת 2011. יו"ר ועדת העלייה והקליטה, ח"כ דני דנון, יצא לקבל את פניהם של העולים ובירך אותם: " אני יודע כי חיכיתם הרבה זמן לרגע זה, והיום הרגע המיוחד הזה סוף סוף הגיע. למרות שהיה קשה, למרות שלא תמיד תקבלו את היחס המגיע לכם, בשביל העם היהודי מדינת ישראל היא המקום הטוב בעולם".

 

לחץ לפרטים נוספים

לחץ לידיעה באתר הסוכנות היהודית

 

מדי שנה מגוירים בצה"ל כ-800 חיילים,

כך נחשף בוועדת העלייה והקליטה. חיילות מהוות כשני שליש מהמתגיירים. 40 אחוזים מעולי אתיופיה מגיעים לכלא צבאי. לדברי היו"ר דני דנון, חיילים עולים בודדים הם האתגר של החברה הישראלית.

 

לחץ לפרטים נוספים 

 

ירידה חדה בפשעים של ילדים עולים

יש גם קליטה מוצלחת: ירידה במספר הקטינים העולים שנחשדו בפלילים ושנפתחו נגדם תיקים.

לחץ לפרטים נוספים

 

מגזר שלישי: אתגרים בניהול עמותות

תפקידו של המנהל בארגון החברתי סבוך במידה רבה מכפי הנראה. כרוב העמותות בישראל, גם ארגוני העולים מתמודדים עם קשיים בניהול משאבים וכוח אדם. ישנן מספר עמותות שתפקידן לתמוך בארגונים ובעמותות המגזר השלישי.

 

לקריאה נוספת באתר כלכליסט

באתר     The Marker 

 

אחד הארגונים, ארגון קמרון , הוקם במטרה לסייע לעמותות ביצירת תשתית ניהולית-פיננסית מתקדמת. הארגון  מציע תוכנית ליווי, תוך בחינת המשתנים הכלכליים של העמותה לאור היעדים החברתיים שלה. ניתן להגיש מועמדות לקבלת ליווי פיננסי-ארגוני.

 

פרוייקט חדש של הסוכנות היהודית

המיועד לעולים רווקים המתגוררים בתל אביב

 

ConnecTLV is a Jewish Agency program for new single olim who choose to make Tel Aviv their home.

Check out the photos from the Winter Party! Enjoy!