חגיגות ה-40 לברית יוצאי בוכרה

IMG_0180.JPG
מנכ"לית מועצת ארגוני העולים, אסתר בלום, מנכ"לית ברית יוצאי בוכרה,שושנה רון ומריו לב, יו"ר מועצת ארגוני העולים
foto buchara 2012.JPG
תעודת הוקרה יחודית מהברית מוענקת לגב' ציפי פינקוס-הרט מהסוכנות היהודית

הוד והדר בטקס חלוקת מלגות תשע"ב

ערב מיוחד במינו של חלוקת מלגות לצעירי העדה הבוכרית נערך באולם תיאטרון "היהלום" ברמת  גן ביום ראשון, כ"ד אדר התשע"ב, 18.3.12. הערב התקיים בזכות ארגון ברית יוצאי בוכרהו"אבוקה"- קרן מלגות לחינוך גבוה, בסימן 40 שנה להקמת הארגון -120 שנה לייסוד שכונת הבוכרים בירושלים. בערב נכחו אנשים רמי דרג, ביניהם  שר החינוך מר גדעון סער, השרה לקליטת עלייה הגב' שרה לנדבר, אנשי ציבור וחברי נשיאות ארגון ברית יוצאי בוכרה. 

אחד מן הנואמים המרכזיים של הערב היה נשיא ברית יוצאי בוכרה, מר יוסף בר נתן. לאחר הבעת הערכה כלפי האורחים והנוכחים פתח הנשיא את נאומו בשירה של נעמי שמר: ""יש לי יום יום חג, יש לי חג יום יום, יש לי יום יום חג, הללויה". הברית נוסדה בשנת 1972 על ידי אנשי רוח, אנשי עסקים ופעילי ציבור נכבדים מבני העדה, אמר הנשיא, והדגיש את חולשתה של העדה הבוכרית לפני הקמת הברית ואת התחזקותה לאחר מכן. ייסודה גרם למיזוג רבים וטובים ולהשמעת קול אחד וצלול, אשר ברבות הימים הביא את אנשי העדה לידי ייצוג בלעדי במוסדות השלטון, וליוקרה בקרב בני העדה ומחוצה לה. 

בין מגוון הפעולות שסביבן התאגדו אנשי העדה, בחר הנשיא לתת דגש על הפן החינוכי, בציינו כי עידוד וקידום ההשכלה הגבוהה, הן דרך העלאת המודעות והן דרך גיוס כספים, היו חוד החנית בפעילות של מקימי הברית. התוצאות ניחנות היום כאשר רואים את בני העדה בתפקידי רמי דרג בחברה הישראלית. פרט לכך ציין הנשיא את ההשקעה בקליטת העולים, נתינת הלוואות לרכישת דירות, סיוע לעולים נזקקים בדמות הקמת בתי תמחוי וכדומה. 

אט אט החלו עולים נואמים נוספים. מיד לאחר דברי הנשיא, עלה רב העדה, הרב יצחק אימנוב שליט"א, אשר הדגיש בין היתר את חשיבות קליטתו של העולה ואת הסיוע הראשוני שלו הוא זקוק. לאחר מכן עלה לבמה שר החינוך גדעון סער אשר דרש את המושג חינוך, בציינו כי החינוך נשען על שלושה יסודות: יסוד המידות הטובות, יסוד הערכים ויסוד ההשכלה. לאחריו עלתה לנאום שרת הקליטה והעלייה גב' סופה לנדבר, אשר שמה דגש על אופייה המיוחד של קהילת הבוכרים ועל תפקידם המהותי של הסטודנטים כדור משכיל שנועד להוביל ולהוות דוגמא. 

לאחר הנאומים הוזמנו מייסדי הברית להעניק תעודות הוקרה לאלו שליוו את פעילות הברית לאורך השנים. תעודות הוענקו למר יהודה פוזיילוב, הגב' גלינה ומר בוריס קנדוב על פעילותם הציבורית הענפה. התעודה האחרונה הוענקה לגב' ציפי פינקוס-הרט, מנהלת האגף לקליטה בקהילה, יחידת אקטיביזם בסוכנות היהודית, אשר ליוותה את פעילות הברית מאז קיומה והצטיינה תמיד ביחס חם ואוהב. ציפי הודתה על הכבוד וההערכה "אתם עושים עבודת קודש והחשוב מכל, בהצלחה רבתי! וכמו שאמרו כבר רבים לפני, להקים "ברית" ולקיים אותה 40 שנה, אינו עניין של מה בכך ובוודאי לא מובן מאליו!"  בסוף האירוע נשאה דברים גם מלכה סיונוב, אשר ייצגה את קהל הסטודנטים באותו ערב, והביעה הערכה רבה לאור הסיוע הכספי הרחב המאפשר להם ללמוד בצורה מקיפה ולהקדיש את מלוא הזמן ללימודים.  

תודה ענקית ומיוחדת הוענקה גם לגברת שושנה רון, מנכ"לית העמותה, ולנלי המזכירה, שתרמו רבות למלאכת הכנת הערב מאחורי הקלעים. נשות חייל מי ימצא??