ינואר

מועצת ארגוני העולים          חוזר 01.2011
גידול באחוזי העלייה  
 שנת 2010 הסתיימה בגידול של 16% בעלייהלמעלה מ- 19,000 עולים בחרו להקים את ביתם בישראל. על פי נתוני הסוכנות היהודית והמשרד לקליטת עליה, שנת 2010 צפויה להסתיים עם גידול של כ- 16% במספר העולים.  זו השנה השנייה ברצף שבה חל גידול במספר העולים, לאחר כעשור שבו חלה ירידה. עד סוף השנה צפויים להגיע ארצה כ- 19,130 עולים חדשים מכל רחבי העולם.מדובר בעלייה משמעותית לעומת שנים עברו: בשנת 2009 הגיעו 16,465 עולים, ובשנת 2008 הגיעו 15,452 עולים.לחצו כאן לפרטים נוספים  
יו"ר ועדת העלייה והקליטה נפגש עם יו"ר מועצת ארגוני העולים
מריו לב, יו"ר מועצת ארגוני העולים נפגש עם ח"כ דני דנון, יו"ר ועדת העלייה והקליטה של הכנסת ב-28 לדצמבר. מריו לב בירך את יו"ר הוועדה על מינויו והביעה שביעות רצון על סדר היום של הועדה. אכן, בחודש וחצי יו"ר הוועדה הספיק להעלות נושאים אקטואליים ואקוטיים בנושא עלייה וקליטה ולקדמם במסגרת הוועדה. יו"ר המועצה הציג בפני יו"ר הועדה את הקשיים עימם  מתמודדים ארגוני העולים בליווי ובטיפול העולים, הקשיים התקציביים, קשיי המרת דיפלומות של העולים ממקצועות הרפואה, עתידה של הסוכנות היהודית ושיתוף הפעולה עם רשויות המקומיות.צוות המועצה מאחל המשך דרך צלחה לדני דנון, היו"ר החדש.       
ירידי השטיח האדום של הסוכנות היהודית
מיד לאחר נחיתתם בארץ, משתתפים העולים שהגיעו מטעם הסוכנות היהודית ב"ירידי השטיח האדום" שמארגנת הסוכנות. בירידי הסוכנות העולים מקבלים תעודות זהות ישראליות, ובנוסף עומדים לרשותם מגוון שירותים בסיסיים הדרושים לקליטה נוחה ומהירה בארץ. כך, למשל, נרשמים העולים לקופת חולים לבחירתם, נרשמים בביטוח לאומי, פותחים חשבון בנק, רוכשים טלפונים סלולריים ומקבלים ייעוץ מיועצי תעסוקה.ב-22.12 התקיים "יריד השטיח האדום", שאליו הגיעו מר נתן שרנסקי, יושב ראש הסוכנות היהודית, וחבר הכנסת  דני דנון, יושב ראש ועדת העלייה והקליטה של הכנסת, לקדם את פני העולים. לדברי שרנסקי, העולים החדשים תורמים לחוזקה של מדינת ישראל  וליצירת קשר קרוב יותר בינה לבין קהילות יהודיות בחו"ל. עוד אמר: "אנו מקבלים בברכה כל עולה שמחליט לחיות ולבנות את עתידו בישראל". 
פרוייקט IBC  בשטח - מפגש עם אנשי עסקים בלונדון
  פרוייקט IBC  - Israel Business Connection הינו פרוייקט ייחודי שהוקם על ידי מועצת ארגוני העולים במטרה לסייע לבעלי עסקים להשתלב באופן אינטגרטיבי בשוק הישראלי.                            בסוף נובמבר האחרון השתתפו שני נציגי IBC, יאיר אילן, יועץ עסקי ורכז מתנדבים, ומיכאל חורש, מנטור עסקי ויועץ בהתנדבות בארגון, במשלחת של הסוכנות היהודית לאנגליה בשני ירידי עלייה: במנצ'סטר ובלונדון.ההשתתפות במשלחת כללה הקמת דוכן לצורך קיום פגישות ומתן ייעוץ ראשוני למתעניינים בעלייה ולתושבים חוזרים, וכן  הרצאות שהועברו על ידי מיכאל חורש, בנושא איך להקים עסק בישראל.         בשני הכנסים נפגשו נציגי IBC עם עשרות פונים. מרבית הפונים הינם אנשי עסקים, שברשותם עסק פעיל ורוצים לבחון את האפשרויות להעתיק את העסק לישראל. אולם, היו גם פונים ללא ניסיון בעולם העסקי, שחושבים לצעוד לדרך עסקית חדשה בישראל, ואפילו כמה משקיעים שביקשו להיות מנטורים בתוכנית, ואף לבחון אפשרויות להשקיע בעסקים של עולים חדשים. מעבר לייעוץ הראשוני שקיבלו המתעניינים בדוכן, רבים מהם קיבלו מידע מפורט בהתאם לתחום עיסוקם וקושרו למתנדבים ולאנשי עסקים רלוונטים בתחומים השונים.השליחות של IBC לאנגליה הוגדרה כמוצלחת מאד, הן מבחינת מתן שירות למתעניינים בעלייה ולתושבים חוזרים, הן מבחינת גיוס מתנדבים חדשים, והן מבחינת יחסי הציבור, כך שנפתח צוהר למגוון שיתופי פעולה נוספים בעתיד. בהזדמנות זו מבקשים נציגי IBC  להודות לכל בכירי הסוכנות, שותפנו לעבודה, ובמיוחד לרפי נשיא ולטלי אהרוני על הארגון המקצועי ועל היחס החם.  
ארוע ממלכתי לציון חג הסיגד
ב-28.11 נערך ארוע ממלכתי וחגיגי לציון חג הסיגד.הארוע, שהתקיים בבנייני האומה,ירושלים, העלה על נס את מסורת הקהילה, וחשף סיפורי הצלחה של בני העדה האתיופית. בארוע, שנערך על ידי נציגות הארגונים של קהילת יוצאי אתיופיה והקרן לידידות בראשות הרב יחיאל אקשטיין, התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקליטת עולי אתיופיה: "מאז שהתחילה העלייה ההמונית של בני העדה, שלושים שנה שבהן הצלחתם להשתלב ולהיות חלק מהחברה הישראלית. שילוב זה מתבטא בצבא, באקדמיה, בשירות הציבורי, בכלכלה, בתקשורת, באמנות.בכל תחום ותחום ניתן למצוא רבים מבני העדה".נתניהו התייחס בדבריו לכך שקליטת העלייה טרם הסתיימה ועדיין מחייבת את התייחסותן המיוחדת של כל רשויות המדינה : "מתוך כוונה להביא לשינוי דרמטי במצבם של בני העדה", הסביר נתניהו, "קיבלנו שורה של החלטות לשיפור הליך הקליטה וחיזוק הקשר בין החברה הישראלית וקהילת יהודי אתיופיה. לשם כך החלטנו להקצות כמעט חמש מאות מיליון שקל לטובת המשך שיפור קליטת יוצאי אתיופיה..." 
נדיבות ללא גבולות
 

רבים מארגוני העולים נסמכים בפעילותם על מתנדבים הפועלים מתוך תחושת שליחות ונתינה. למתנדבים אלה אין תחליף. ב-23.12 בחר ארגון "הפדרציה הארצית של ישראלים דוברי רוסית" להעניק אות של כבוד והערכה לאותם המתנדבים. הארוע, שזכה לשם "נדיבות ללא גבולות", התקיים באשדוד, בנוכחות שרת הקליטה, ח"כ סופה לנדבר,מנכ"ל מחלקת העלייה של הסוכנות היהודית, מר אלי כהן, ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי ומכובדים נוספים.
 לארגון הפדרציה הארצית של ישראלים דוברי רוסית  למעלה מ-40 סניפים ברחבי הארץ. בארוע הזה קיבלו 70 מתנדבים הפועלים בסניפים בדרום הארץ את תעודת ההוקרה. בחודש פברואר יערוך הארגון ארוע נוסף, שבו יחולקו תעודות הוקרה למתנדבים מאזור הצפון. הארוע החגיגי התקיים בהנחייתם של מנחים מערוץ 9, וכלל הופעות של הכנר סאניה קרויטר ושל להקת "קלאסיק גירלז".  
חנוכה שמח עם התאחדות עולי הונגריה בישראל
כחלק מפעילותם השוטפת מציינים ארגוני העולים חגים ומועדים מיוחדים, כך למשל יזם ארגון עולי הונגריה מפגש של עולים חדשים ועולים וותיקים להדלקת נרות ופעילות משותפת לכבוד חג החנוכה. השנה יצאו העולים לטיול לצפת,לכפר מנחם, וזכו להדלקת נרות חגיגית במיוחד במסעדה "טוליפ", שמגישה מאכלים הונגריים יחודיים. הטיול, שאורגן בחסות הסוכנות היהודית,  כלל ביקור במוזיאון ל"מורשת היהדות דוברת הונגרית", שהוקם על ידי משפחת לוסטיג, ומעלה על נס את ההיסטוריה של יהדות הונגריה.
 מה שהיה מיוחד באירועים אלה, מספרת הגברת יהודית קורדה רקנטי, עו"ס, רכזת הקליטה של הארגון, הוא מגוון האנשים, הסיפורים והגילאים. כך יכלו העולים החדשים ללמוד מהוותיקים, והמשתתפים יכלו לשתף זה את זה בסיפורים ובחוויות.תהליך העלייה, מסבירה רקנטי, רווי מכשולים. מפגש של עולים חדשים עם ותיקים בשפת אימם הינו חלק חשוב בקליטת העולים. לישראל מגיעים כ-80 עולים מהונגריה כל שנה בממוצע.  

                      jó ünnepeket! חג שמח!

לאתר הארגון   

העם היהודי ויחסי ישראל תפוצות כנס מיוחד WCJCS
  כ-115 אורחים ומומחים ממגוון עמותות חברתיות בישראל השתתפו בכנס שערך ארגון WCJCS  בשיתוף עם המכון לתכנון מדיניות העם היהודי (JPPI). הכנס, שהתקיים בראשון בדצמבר בבית מאירסדרוף בירושלים, כלל הרצאות, דיונים וכן למידת עמיתים.הכנס עסק בתרחישים אפשריים ביחסי מדינת ישראל והעם היהודי בתפוצות ובהתמודדות עמם.

עם הנואמים נמנו חברת הכנסת, דר' עינת וילף, שהציגה ממצאים מן המחקר של המכון לתכנון מדיניות העם היהודי "2030: עתיד אלטרנטיבי לעם היהודי" , ודר' דב מימון, עמית בכיר במכון. הם הציגו את עמדותיהם לצד מסקנות וצעדים שעל מדינת ישראל לנקוט על מנת לחזק את הקשר,הסולידריות והזהות היהודית של קהילות בעולם. דגש מיוחד ניתן לקשר עם הדור הצעיר.הכנס, שאפשר למשתתפים ליצור קשרי עבודה ולשתף מניסיונם, נחתם בנאום של מנכ"ל הסוכנות היהודית, אלן הופמן. הופמן הציג את היעדים החדשים של הסוכנות,) ביניהם חיזוק הקשר עם הדור הצעיר בתפוצות. ניתן להפוך את האתגרים להזדמנויות, טען הופמן, וסיכם את הכנס המוצלח.

KNOW YOUR RIGHTS!

Association of Americans and Canadians in Israel

ארגון AACI מלווה זה שנים רבות עולים חדשים וותיקים כאחד בתהליך העליה, הקליטה וההשתלבות בחברה הישראלית.כחלק מפעילותו השוטפת קיים הארגון בחודשיים האחרונים סדרה בת שבעה מפגשים, הרצאות וסדנאות המספקים לעולה מידע וכלים חיונים להשתלבותו בישראל. סדרת המפגשים הייתה מגוונת, וכללה הרצאות של מומחים בנושאים כגון: זכויות העולה, דיור בירושלים, התאמת קורות החיים למציאת עבודה בישראל, הבנת מערכת הבריאות בישראל, שיטת הבנקאות בישראל וכיוצא בזה. המפגשים התקיימו בשיתוף פעולה מוצלח של AACI, משרד הקליטה, עיריית ירושליםUJIA, Telfed, Nefesh B’Nefesh 

לחץ למידע נוסף על AACI 

התפתחויות אנטישמיות בהולנד
 בימים אלה מתקיים ויכוח סוער בהולנד בעקבות אמירתו של פריץ בולקסטין (Frits Bolkestein), חבר במפלגת ה-VVDההולנדית והנציב האירופאי לשעבר, שלפיה אין עתיד ליהודים בהולנד, והוסיף כי יהודים חרדים, שמזוהים ככאלה, צריכים לעודד את ילדיהם להגר לארצות הברית או לישראל. לדבריו, לא ניתן להבטיח את  ביטחון היהודים בהולנד, וזאת גם בגלל אנטישמיות בקרב ההולנדים ממוצא מרוקאי, שמספרם ממשיך לגדול. בשנים האחרונות נרשמו מפעם לפעם מקרים של תקיפה אלימה, והיהודים החיים בהולנד מעידים כי ההתנהגות האנטישמית מתחילה לתת אותותיה ביתר שאת. עקב כך פרסם רפאל אוורס, בנו של רב העיר אמסטרדם, הודעה כי בכוונתו לעלות לישראל: "...בגלל אנטישמיות רבה בעיר ובמדינה כולה." בתגובה להתרחשויות מספר אברהם (אלברט) דה פריס, סיו"ר ארגון עולי הולנד, כי האנטישמיות בהולנד גברה בשנים האחרונות: הולנד מונה מיליון וחצי אזרחים מוסלמים מתוך 17 מיליון אזרחים וקיימים בה כ-400 מסגדים, אשר מלבים את האנטישמיות. מדיניות ההגירה המתירנית שאפיינה את הולנד בשנים האחרונות  הביאה לכך שיש ריכוזים  של מוסלמים בעיקר בערים מרכזיות. כך למשל בנוטרדם כ-50% מהאוכלוסיה אינה ממוצא הולנדי, וכן ראש העיר – מוצאו תורכי.  אמירתו של בולקסטין, גם אם נעשתה בתום לב,מציין דה פרינס, היא "איוולת שמאפשרת כניסה חופשית לאנטישמיות. "
 
 אנחנו מסיימים הפעם עם וידאו של המרכז לזכרו של מייקל לוין ז"ל, לסיוע חיילים בודדים, בברכת המשך עשייה בשנה האזרחית החדשה.לצפייה לחץ כאן