דצמבר 2010

מועצת ארגוני העולים         חוזר 12.2010

יושב ראש חדש לועדת העלייה,הקליטה והתפוצות

 

בחודש האחרון נבחר יושב ראש חדש לועדת העלייה, הקליטה והתפוצות- דני דנון, חבר כנסת מטעם מפלגת הליכוד. דנון כבר החל בפעילות ויזם ישיבה בנושא ההתבוללות, עליה יפורט בהמשך. מועצת ארגוני העולים מאחלת לו הצלחה רבה בתפקיד החדש.

 

טקס מגן שרת הקליטה

ב-7.11 התקיים "טקס מגן שרת הקליטה למתנדבים מצטיינים", שפעלו למען קליטתם של העולים בחברה הישראלית ושילובם בה.. הערב, שנערך בתיאטרון ירושלים, העלה על נס את תרומתו של מפעל ההתנדבות בישראל למען קליטת עלייה וביטא אות הוקרה והערכה למתנדבים הפועלים מתוך שאר רוח, אהבה ותחושת שליחות.

סניף באר-שבע של התאחדות עולי אמריקה הלטינית, ספרד ופורטוגל בישראל היו בין הזוכים בפרס היוקרתי. הפרס ניתן להתאחדות על עשרות שנים של פעילות התנדבותית ענפה ורב תחומית למען העולים ועל קיום בסיס איתן לקליטתם של עולי אמריקה הלטינית ושילובם בקהילה ובחברה הישראלית. המתנדבים, מספר עו"ד ליאון אמירס, נשיאה לשעבר של ההתאחדות, מצליחים להעלות חיוך אצל העולים, לספק עצות ידידותיות בשפת אמם, ומקלים על ההשתלבות בחברה הישראלית- וכל זאת ללא תמורה כספית. השרה לקליטת העלייה, ח"כ סופה לנדבר, הוסיפה: "אתם המתנדבים מהווים גשר של זהב המחבר את העולים אל החברה הישראלית, תרומת המתנדבים לא תסולא בפז ואני רוצה אישית להודות לכל אחד מהזוכים."

לכתבה המלאה באתר ההתאחדות                                                                                                      מידע נוסף מאתר משרד הקליטה

פרוייקט IBC  בשטח - מפגש עם צעירים בדרום אמריקה

  פרוייקטIBC  - Israel Business Connection הינו פרוייקט ייחודי שהוקם על ידי מועצת ארגוני העולים במטרה לסייע לבעלי עסקים להשתלב באופן אינטגרטיבי בשוק הישראלי. כחלק מפעילותם, ייצאו נציגי IBC לשליחות קצרה מטעם הסוכנות היהודית, במהלכה נפגשו יחד עם 140 אנשי עסקים, אשר מעוניינים לעלות לישראל ולהקים עסק. המפגשים התקיימו מה-30.10 ועד ה- 8.11 בארגנטינה וברזיל במסגרת ירידי עלייה שאורגנו על ידי הסוכנות היהודית. 


לפרטים נוספים אודות IBC

 

כנס CNEF 2010:פתיחת שנת לימודים לצעירים מצרפת

ביום שני ה-15 בנובמבר 2010 ה-CNEF, מרכז לצעירים וסטודנטים דוברי צרפתית ארגן אירוע פתיחת שנה במרכז ז'ראר בכר בירושלים. לאירוע הגיעו כ-500 צעירים מכל הארץ : משתתפי תוכניות מסע, תלמידי כיתות י"ב הלומדים בביתי ספר צרפתיים, סטודנטים במכינות או מתוכנית תק"א, סטודנטים בתואר ראשון ושני, חיילים בודדים, בנות שירות ועוד, כאשר רובם היו תיירים טרום עלייה או עולים טריים בארץ.לרשות המשתתפים עמד יריד שהציע מידע רב במסגרות שונות כמו גיוס לצה"ל, לימודים אקדמאים ושירות לאומי,כמו גם סדנאות והרצאות בנושאים ספיציפים.

סם קדוש, מנהל ה-CNEF, שמח לראות את  הנוכחות המכובדת של הצעירים בכנס, שמהווה סימן טוב לשנה של עשייה בפעילות וליווי הסטודנטים. זאת גם הזדמנות טובה להראות לעולים הבאים שארגונים וה-CNEF מוכנים לקבל אותם ! האירוע בוצע ע"י ה-CNEF ובשותפות המשרד לקליטת העלייה, עיריית ירושלים –צעירים במרכז, המינהל לסטודנטים עולים וה-FSJU.

בנוסף לשותפים האלו, ביקרו בכנס גם שותפים אחרים כמו גב' קולט לה ברון, קונסולט הכללית של צרפת בארץ, מר אבי זנה, מנכ"ל ארגון עמי, גב' אסתר בלום, מנכ"לית של מועצת ארגוני העולים בישראל, מפקד גיוס בסיס טל השומר ונוספים. האירוע הסתיים בהופעה מיוחדת של הזמר דודו טסה.

לאתר הארגון CNEF

סיורי גישוש עם TELFED

כחלק מפעילות TELFED –הפדרציה הציונית דרום אפריקה בישראל-ערך הארגון סיור גישוש למועמדי עלייה. הסיור, שנערך בשיתוף "מזרחי צעיר" ,מרכז ישראל ותנועת העלייה הציע ל-20 המשתתפים, זוגות צעירים ומשפחות הצצה והכרות ראשונית עם יעדי עלייה אטרקטיבים כמו ירושלים, מודיעין, בית שמש ויד בנימין. בסיור קיבלו המשתתפים הזדמנות לבחון את שפע האפשרויות העומדות בפניהם בנושאים כמו חינוך, דיור ותעסוקה, וכן נפגשו עם עולים וותיקים לפאנל של שאלות ותשובות. מתוך המשתתפים בסיור בחרו 7 משתתפים לממש את החלטתם ועלו לישראל, עוד משתתפים צפויים לעלות בהמשך השנה.

סיורי הגישוש, הנעשים על ידי ארגוני העולים, הינם חלק חשוב בקליטתם ובהחלטתם של העולים,והם נעשים בקבוצות ואף ליחידים.

 

לאתר ארגון TELFED

 

 

 

משולחן ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות

ב-15.11 התכנסה ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בכדי לדון בסכנת ההתבוללות של יהודי התפוצות. בדיון שהתקיים ביוזמתו של יושב ראש הועדה הנכנס, ח"כ דני דנון, הוא הסביר כי ההתבוללות הינה איום אסטרטגי על המשך קיומו של העם היהודי. מנתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת עולה כי ב-50 השנה האחרונות גדל שיעור מספר נישואי התערובת בתפוצות ב-200%. לדברי דנון "..חובה להגביר חינוך יהודי ואת הזיקה לארץ, זה רק עניין של זמן עד שקהילות שלמות ייעלמו".

דר' דב מיימון, חוקר מהמכון לתכנון העם היהודי קרא בוועדה להגביר את התוכניות להבאת צעירים לארץ, להפצת התרבות הישראלית, לחיזוק החינוך היהודי- להורדת עלותו, לחיזוק הזהות היהודית בארץ ולשיפור מדיניות הקליטה.

 

לקריאה נוספת לחץ לפרוטוקול הועדה המלא