חדשות

Sharansky Natan.jpg

 

דיווח על חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית – פברואר 2012 

במושב הפתיחה של חבר נאמנים, נתן שרנסקי, יו"ר הסוכנות היהודית התייחס למצב הקשה של יהודי יוון לאור המשבר הכלכלי השורר במדינה. הוא תיאר את מצוקתם של יהודי יוון המובטלים והנאבקים לקיומם מעבר לקו העוני. המשבר הותיר את הארגונים הקהילתיים היהודיים חסרי כל. בנוסף, הסוכנות מעוניינת לשלוח מורים לעברית בבתי הספר המקומיים ובמחנות הקיץ ביוון לשימור הוראת העברית וכדי לספק תוכניות עלייה למי שמעוניין לעלות ארצה. כיום, הסוכנות היהודית קוראת לקהל הרחב לתרום עכשיו למען הקהילה – לחצו כאן לקמפיין  

במסגרת השינוי האסטרטגי של הסוכנות היהודית מסתבר כי ארגוני העולים שייכים מעתה לועדת "אקטיביזם ושותפויות", וזאת לאור אופי פעילותם השייכת למגזר השלישי. אך, מאחר ותוכן פעילותם מתבסס על עלייה וקליטה, נציגי הארגונים לא יכלו להימנע מלהשתתף גם בוועדה "לעלייה והצלה" ולעקוב אחר דיווחיה ופעילותה המשמעותית.  

בוועדת "אקטיביזם ושותפויות", הציג ניר להב, מנהל היחידה לאקטיביזם צעיר בישראל, את עיקרי המטרות של משימות האקטיביזם. לטענותיו, הפתרון ל- Global Plan Table, הינו להפעיל יותר תוכניות פעילות ולתרגמן להצלחות. בנוסף, יש לצמצם את עלויות התקורה ולהפנות את כל התקציב לפעילויות שכרגע מפתחים כגון פותחים עתיד, תיקון עולם, שנת שירות והמכינות. ניר להב הציג איך תוכניות אלו קשורות לתוכנית החדשה של הסוכנות היהודית )  (New Strategic Plan - NSP?

ראשית, במסגרת פעילויות אלו יותר צעירים מהעולם יגיעו לביקור בארץ, ושנית, יווצר קשר ומחויבות לישראל ולחברה הישראלית. לטענת גב' לאה גולן, סמנכ"ל תוכניות של הסוכנות היהודית, ישנן יותר מגמות בעשור האחרון לסגור פערים חברתיים. נציג חברת Noble Energy , שותפה בתוכנית "פותחים עתיד" הציג תהליכי עבודה ואת32 הערים בהן יפעלו. התוכנית תאפשר לסייע לכ-10,000 ילדים ומשפחותיהם מהפריפריה על ידי 350 אנשי מקצוע. בהנהלת  Noble Energyחיפשו פרויקט למעורבות חברתית שהינו בר קיימה ומצאו בו גם  אפשרות למחויבות לטווח ארוך.במהלך הוועדה, ניתנה גם סקירה על הפרויקטים "שנת שירות" והמכינות שמופנות לצעירים ישראלים לפעילות בארץ ובקהילות בעולם. הוצגה בנוסף, מטרת תוכנית TEN "תיקון עולים", שהינה לחזק את הזהות היהודית על ידי סיוע במדינות מצוקה ברחבי העולם. הפעילות תיצור יחסי ציבור טובים לישראל וחיבור בין המשתתפים מהארץ ומהעולם. 

בוועדת "עלייה והצלה", היו"ר, הרב יחזקיאל אקשטיין, הודיע כי צמצום תקציב עידוד עלייה משפיע על נתוני העלייה. הוא גילה תקווה שלאחר הפעלת התוכניות הקשורות ל"ספיראלה" נוכל להמחיש את הקורלציה שבין תוכניות אלו לעלייה, ובכך לראות גידול בנתוני העלייה.יו"ר הוועדה גילה עניין רב במאמצי הסוכנות היהודית המופנים כלפי הקהילות היהודיות הנמצאות בסיכון בעולם.

מר יהודה שרף,  מנהל היחידה לשירותי עלייה, קליטה ומשימות מיוחדות וגב' אריאל די-פרטו נתנו סקירה רחבה על מצבן של הקהילה בגונדר ועל הקהילות היהודית הנמצאות בסיכון, על הקשר עמן, על המאמצים הנעשים בנושא והסיוע המוצע לבני הקהילה בעלייה ובקליטה בארץ.

גב' אביבה זלצר-זובידה מנהלת מחקר הערכה ומדידה, הציגה את נתוני העלייה לשנת 2011, אשר מסתכמים ב- 19,289 נפשות כולל 2,666 עולים מאתיופיה, לעומת השנה החולפת  19,335 נפשות כולל 1,655 עולים מאתיופיה. לחצו כאן לנתוני עלייה לשנים 2010-2011

מר אלן הופמן, מנכ"ל הסוכנות היהודית אמר כי כל מרכיבי הקליטה צריכים להיות באחריות הממשלה. הוא גילה עניין לקחת על עצמו את כל הפרויקטים אך אין די תקציב. המנכ"ל התייחס כאן בעיקר למימון הסוכנות היהודית באולפנים ובמנהל הסטודנטים. יש לציין שמנכ"ל משרד הקליטה הוזמן לדיון אך הודיע כי נבצר ממנו להגיע. ולכן, משרד הקליטה לא השיב בנושא במסגרת הוועדה.

גב' לאה גולן הסבירה כי יחד עם מר יהודה שרף, מנהל מח' עלייה וקליטה, מנהלים מו"מ עם משרד הקליטה במטרה לבדוק אילו תחומי האחריות יועברו למשרד הקליטה. לטענתה ממשלת ישראל חייבת לקחת על עצמה את אחריות הקליטה, כולל הוצאות כפרי הנוער. גב' גולן גילתה תקווה שהמשא ומתן יסתיים טרם ה-31 לדצמבר, תאריך בו הממשלה עתידה לאשר את התקציב לשנת 2013.  גב' גולן הסבירה שכיום עובדי הסוכנות משקיעים מאמצים רבים בטיפול בתיק עלייה של צעיר רווק. ההשקעה הינה כמעט שוות ערך לתיק של משפחת עולים, לכן ולדעתה, זו טעות לבחון את הסטטיסטיקות ומספרי העלייה היבשים.

למרות זאת, ארגוני העולים רואים בדאגה קיצוץ בסעיפי עידוד עלייה בעיקר בפעילויות עבור משפחות. לטענתם, הדבר יגרום לירידה בנתוני עלייה והתבוללות חריפה יותר ממה שכבר קיימת. בנוסף, המסר על הפסקת פעילויות לעידוד עלייה נתפס בקהילות בעולם כשלילי.  

מר נתן שרנסקי, יו"ר הסוכנות היהודית, התייחס להמשך מימון ארגוני העולים והודיע כי הסוכנות אינה יכולה לצאת ממחויבותה בנושא מבלי שהממשלה תתחייב אליו. לכן, אושר המשך תקצוב לשנת 2012. חשוב לציין כי המשא ומתן מול הסוכנות בנושא תקצוב ארגוני העולים לא היה מובן מעליו ולכן ברצוננו להביע את כל הערכתנו למר דניאל ליוורנט שדאג לקדם את הנושא במטרה להשאיר את הסעיף התקציבי של ארגוני העולים. אנו מודים ליו"ר הסוכנות היהודית מר נתן שרנסקי, מר ליוורנט ולכל הפעילים בנושא על החלטה גורלית זו.

  לדיווח הסוכנות היהודית לשנת 2011, באנגלית לחצו כאן